Határtalanul! Kirándulás 2019

Határtalanul! – Kirándulás a Délvidéken

2019. október 23-a és október 26-a között iskolánk 7. osztályos tanulói a Határtalanul program keretében a Délvidékre utazhattak, ahol különböző történelmi helyszíneket látogathattak meg, illetve megismerkedtek az ott élő emberek kultúrájával és a Délvidék természeti értékeivel.

A határátlépés után első utunk Zentára vezetett, ahol megtekintettük a városi múzeumot, majd a Tisza partján elsétáltunk a zentai csata emlékhelyére. Egy rövid történelmi ismertető után elénekeltük a Himnuszt, majd megkoszorúztuk a csata emlékhelyét.

1. ábra. Séta a Tisza partján

Innen Csantavérre utaztunk, ahol a Páduai Szent Antal templom történetével ismerkedtek meg diákjaink. A helyi pap történetmesélése után Szabadkára mentünk, ahol megvacsoráztunk, majd elfoglaltuk szállásunkat.

2. ábra. A Páduai Szent Antal templom előtt

Második napon a péterrévei Samu Mihály Általános Iskolába járó tanulókat látogattuk meg. A szívélyes fogadtatás után sportvetélkedőkön mértük össze tudásunkat, illetve levetítettük az ottani diákoknak az itthon készített bemutatkozó videót. Indulás előtt közösen elénekeltük a Nélküled c. dalt is.

3. ábra. Sportverseny az iskolában

Péterrévéről Péterváradra vezetett az utunk, ahol bebarangoltuk az erődöt, majd a Dunán átsétálva Újvidéken megnéztük a Mária neve templomot. Visszafelé útba ejtettük Csúrogot, ahol megkoszorúztuk a délvidéki mészárlások emlékére épített szoborcsoportot. Szabadkán a vacsora után lehetőségünk volt rövid bevásárlást tartani.

4. ábra. Csúrogi emlékmű

A harmadik napon Szabadka felfedezését vettük célba. Mátyás király szobrának megtekintése után bemehettünk a Városházára, ahol megnéztük a csodálatos dísztermet, illetve felmentünk az épület tornyába, ahonnan gyönyörű látvány fogadott minket. Ezután csoportokba osztva egy feladatlapot kellett kitölteni, amihez segítségül térképet is adtak.

5. ábra. Szabadkai városháza díszterme

A közel két órás keresgélés után közösen megnéztük a helyi zsinagógát, majd elindultunk Palicsra. Itt a palicsi-tó partján egy-másfél órás szabad programja volt a diákoknak. Ajándékokat vásárolhattak, sétálhattak, focizhattak, majd közös séta alkalmával megtekintettük a helyi szecessziós stílusú épületeket.

6. ábra. Séta a palicsi-tó partján

Utolsó nap indulás előtt még egy hosszabb sétát tehettünk a palicsi állatkertben, mely Szerbia második legnagyobb állatkertje. A kimerítő állatkerti séta után indultunk haza, majd este 8 óra körül érkeztünk Izsófalvára.