Határtalanul! Kirándulás 2018

Határtalanul! – Kirándulás Erdélyben

2018. október 2. és 5-e között iskolánk 7. osztályos tanulói a Határtalanul program keretében Erdélybe utaztak, ahol különböző történelmi helyszíneket látogattak meg, illetve megismerkedtek az ott élő emberek kultúrájával, és az Erdélyi-szigethegység természeti értékeivel.

1. ábra. Indulásra várva

A határátlépés után első utunk a tordai sóbányába vezetett, ahol felvettük az idegenvezetőnket. Onnan egy rövid nagyenyedi megálló után érkeztünk meg Dévára, ahol a vacsora elfogyasztása után elfoglaltuk szállásunkat. Nagyenyeden a Bethlen Gábor Kollégiumot tekintettük meg.

2. ábra. Lefelé a sóbányába

A második nap reggelijét elfogyasztva ismét útra keltünk Marosillyére, ahol Bethlen Gábor szülőhelyével ismerkedtünk meg, a Veresbástyával. Innen Vajdahunyadra indultunk, ahol megnéztük a Hunyadi család fészkét, Vajdahunyadvárat. A várban különböző feladatokat kellett megoldaniuk a

csoportokra osztott gyerekeknek, melyek során bebarangolták az egészet, és különböző feljegyzéseket készítettek az ott talált tárgyakról.

3. ábra. Vajdahunyad várának bevétele

Rövid pihenő után érkeztünk meg Csernakeresztúrra, ahol megtekintettük a tájházat, majd visszaindultunk Dévára. Vacsora előtt felmentünk a várba, ahonnan gyönyörű kilátásban volt részünk. A távolban még a Déli-Kárpátok csúcsait is felfedeztük. Este a vacsora után átadtuk a dévai gyerekeknek ajándékainkat, akik megmutatták, hogyan élik mindennapjaikat.

4. ábra. Csernakeresztúri tájház

A harmadik nap alkalmával Déváról indultunk, a cél Arad elérése volt. A hosszú autóbuszos utazást csak pár rövid megálló szakította félbe, mely során Lippán felmentünk a solymosi várba, illetve Máriaradnán megnéztük az Áldó Mária kegyképet. Eme rövid kitérők után értünk Aradra. Első megállónk az aradi vértanúk kivégzésének emlékhelyére vezetett, ahol a Himnuszt elénekelve leróttuk tiszteletünket. A belvárosban megcsodáltuk az ott lévő Szabadság szoborcsoportot, a Színházat, a Városházát és egy minorita templomot. A kimerítő városi séta után indultunk utolsó szálláshelyünkre, Nagyszalontára, ahol a vacsora után átadtuk ajándékainkat az ott élő gyerekeknek.

5. ábra. Megemlékezés az aradi vértanukról

Utolsó napunk alkalmával két település látnivalóit csodáltuk meg. Egyrészt megnéztük Nagyszalontán Arany Juliska (Arany János lánya) sírhelyét, majd Arany János szülőházát, illetve ellátogattunk a Fehér-toronyhoz, ahol egy Arany Jánosról szóló múzeum működik. Mindezek mellett elmentünk a szoborkertbe is. Végső megállónk Nagyváradon volt. Itt először ellátogattunk a várba, majd a várost vettük górcső alá. Nagyon sok szecessziós épületet, különböző felekezetű templomot néztünk meg, illetve a városházát. Utoljára a Bazilikához jutottunk el, ahol sajnos már nem tudtuk megnézni Szent László ereklyéjét, mert a tárlatvezető haza ment. A kimerítő városi kirándulás után indultunk haza, majd este 8 óra körül érkeztünk meg Izsófalvára.

6. ábra. Séta Nagyváradon